Przydatne informacje

Przydatne informacje

 

Planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Praca w Holandii

Przed wyjazdem do pracy w Holandii koniecznie sprawdź czy posiadasz aktualne dokumenty, które są wymagane do podjęcia legalnego zatrudnienia:

 • dowód osobisty/ paszport
 • prawo jazdy (jeżeli je posiadasz)
 • konto bankowe: bardzo ważne jest posiadanie własnego konta w banku lub upoważnienia bankowego do korzystania z konta osoby bliskiej- samo pisemne udzielenie zgody przez właściciela rachunku nie wystarczy. Pamiętaj, że utworzenie subkonta walutowego w EUR możesz dokonać w swoim banku, a Twoja wypłata nie zostanie obciążona kosztami przewalutowania.  Możesz również posiadać konto zagraniczne, ważne żeby było Twoje i żebyś dysponował dokumentem, który to potwierdzi (umowa z banku, potwierdzenie przelewu, screenshot z bankowości internetowej, zdjęcie przodu karty- w przypadku konta NL lub Niemieckiego)
 • dokument z gminy o nadaniu numeru sofi/ BSN

Nie posiadasz numeru BSN?

Numer BSN (dawny sofinummer) przypomina nieco polski numer NIP. Jest niezbędny, aby zostać legalnie zatrudnionym, zapisać dzieci do szkoły czy skorzystać z pomocy lekarza. Wyjeżdżając do pracy z naszym pośrednictwem nie musisz martwić się o wyrobienie numeru BSN. Polskojęzyczni koordynatorzy na miejscu, umówią Cię w gminie celem uzyskania BSN- nic za to nie zapłacisz.

Zgubiłeś dokument potwierdzający BSN? W Holandii możesz uzyskać duplikat- koszt 15€.

Umowa

Umowa o pracę, którą podpiszesz to umowa Holenderska- będzie dostępna na Twoim prywatnym koncie pracowniczym, podpisujesz ją elektronicznie. Z nami przed wyjazdem podpiszesz umowę o pośrednictwo pracy, w której jest wskazane:

 • jaką pracę rozpoczniesz
 • za jaką stawkę godzinową
 • gdzie będzie Twój adres zakwaterowania

Jesteśmy legalnie działającą Agencją Pośrednictwa pracy w związku z czym nie pobieramy opłat za udział w pośredniczeniu zatrudnienia.

Na swoim koncie pracowniczym, będziesz miał również dostęp do rozliczenia przepracowanych godzin, planu pracy, salarisów oraz dokumentów związanych z transportem do pracy.

 

Każda umowa holenderska jest wystawiana na okres 4 tygodni, przez całą fazę A (okres 52 tygodnie, zgodnie z kodeksem pracy tymczasowej ABU)- umowa jest automatycznie przedłużana po 4 tygodniach, na kolejny miesiąc pod warunkiem, że pracownik nie zwolnił się/ nie został zwolniony.

Wyjeżdżasz pierwszy raz do Holandii? Koniecznie przeczytaj jakie ulgi Ci przysługują:

Gwarantowana płaca przez pierwsze 2 miesiące, dla całkiem nowych pracowników, nie pracujących wcześniej przez ABEOS:

Od stycznia 2022 r. nowy do pracy w Holandii otrzymuje gwarancję zarobku.
Cały czas mowa o pracowniku, który nigdy wcześniej dla ABEOS nie pracował. Nie dotyczy to osób zwerbowanych już w Niderlandach i osób, które mieszkają pod adresem niderlandzkim (nieważne jest czy są zameldowane czy też nie).
W ciągu pierwszych dwóch miesięcy taki pracownik zarobi co najmniej tyle, ile wynosi płaca minimalna za 40-godzinny tydzień pracy WML, nawet jeśli tych godzin nie wypracuje (tzw. wettelijk minimum loon per maand).
Dla osób 21 letnich i starszych jest to 1725 euro brutto miesięcznie czyli 398 euro brutto tygodniowo.

Jednak jeśli pracownik wyraźnie nie dotrzymuje umowy, w takim przypadku odstępuje się od gwarancji dochodu minimalnego i taki nowy pracownik zostanie zwolniony z ABEOS. Nie dotrzymanie umowy może wynikać z : rażącego nie wypełniania obowiązków pracownika, niszczenia zakwaterowania, zakłócania spokoju, nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Celem ochrony nowego zagranicznego pracownika, któremu nie przysługuje gwarantowany zarobek, zwolniony pracownik ma prawo:

 • Do gwarantowanego powrotu do domu. To oznacza, że koszty transportu do kraju pochodzenia pokrywa agencja pracy tymczasowej.  Imienna fakturę ( z imieniem i nazwiskiem) za transport do  domu w kraju ojczystym  wystawioną przez firmę przewozowa, linie lotnicze etc. prosimy wysysać maksymalnie do 7 dni po powrocie do domu.
 • Do możliwości spędzenia 5 kolejnych nocy na koszt agencji pracy tymczasowej w zakwaterowaniu zaoferowanym przez agencję  – dotyczy to zarówno nowych, jak i rezatrudnionych pracowników.

Utrata pracy- ochrona przed bezdomnoscią

Pracownika korzystającego z zakwaterowania firmy (agencji pracy tymczasowej) nie będzie można z dnia na dzień eksmitować, tj. w momencie zakończenia umowy o pracę.
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje czterotygodniowy okres przejściowy. Pracownik pokrywa w trybie tygodniowym koszty wynajmu zakwaterowania od byłego pracodawcy.

Dojazd do Holandii

Dostałeś pracę? Gratulujemy! Teraz należy zorganizować transport. Od swojego pośrednika dostaniesz dokładny holenderski adres zakwaterowania, pod tym adresem będziesz mieszkać przez okres zatrudnienia.  Przyjazdy do Holandii najczęściej odbywają się w niedzielę, najlepiej będzie jeżeli przyjedziesz do nas właśnie wtedy. Masz problem z transportem na niedzielę? Koniecznie skontaktuj się ze swoim pośrednikiem, żeby poinformował firmę, w jaki dzień będziesz na miejscu zakwaterowania.

Do Holandii możesz przyjechać własnym samochodem, busem, przylecieć samolotem etc. Koszt busa do Holandii to około 300 zł. Pamiętaj, że kierowca powinien dowieźć Cię pod wskazany adres.

Dojazdy do pracy

Zastanawiasz się jak będziesz codziennie dojeżdżać do pracy? Istnieje kilka możliwości:

 • dojazd samochodem służbowym– firma zapewnia bezpłatny dojazd z miejsca zakwaterowania do pracy, nie ponosisz żadnych kosztów transportu. Do pracy będziesz dojeżdżać w 4 osoby samochodem osobowym. Posiadasz prawo jazdy kat. B? Świetnie! Możliwe, że zostaniesz poproszony o to żeby być kierowcą samochodu służbowego. Za pełnienie roli kierowcy przysługuje dodatek 10 € netto tygodniowo. 
 • dojazd na rowerze- jeżeli Twoje miejsce zakwaterowania znajduje się w odległości do 5km od zakładu pracy, firma zapewni Ci rower, którym będziesz jeździć do pracy.
 • dojazd z własnego zakwaterowania- mieszkasz na stałe w Holandii? Masz własne mieszkanie? U nas również znajdziesz pracę, dojazd do pracy musisz jednak zapewnić sobie we własnym zakresie. Posiadasz samochód i będziesz nim dojeżdżać? Firma zwróci 0.16€ za każdy przejechany kilometr, pamiętaj jedynie o prowadzeniu ewidencji przejechanych kilometrów.

Ubezpieczenie

Pracując w Holandii, co tydzień z Twojego wynagrodzenia będzie pobierana kwota 24.82€ na poczet ubezpieczenia. Ubezpieczać Cię będzie firma Holland Zorg. Posiadasz własne ubezpieczenie? Przygotuj swoją kartę ubezpieczeniową i poinformuj rekrutera, że nie chcesz korzystać z ubezpieczenia agencyjnego.

Karta ISIC

KARTA ISIC– międzynarodowa karta studenta/ucznia. Przysługuje studentom każdej uczelni wyższej bez względu na wiek. Koszt wyrobienia takiej karty to około 24 zł! o kartę możesz ubiegać się za pośrednictwem strony: https://get.isic.pl/pl/buy.html

Karta ISIC upoważnia do otrzymania ulgi podatkowej w Holandii oraz wielu zniżek. Ulga podatkowa przysługuje studentom pracującym w okresie letnim: od czerwca do końca sierpnia.

 Praca w Anglii

Rozpoczynasz z Nami pracę w Anglii? Pamiętaj, że przed wyjazdem będziesz potrzebować:

 • dowodu osobistego/ paszportu
 • zaświadczenia o niekaralności- może być w języku polskim
 • numeru NIN
 • Brytyjskiego konta w banku

Nigdy wcześniej nie pracowałeś w UK? To nie problem! Po przyjeździe opiekunowie pomogą Ci uzyskać numer NIN oraz otworzyć konto w banku.

Numer NIN-  to odpowiednik polskiego NIP; unikalny numer umożliwiający identyfikację podatników przez brytyjski Urząd Skarbowy oraz brytyjskie Ministerstwo Pracy i Emerytur. Pozwala on ponadto prawidłowo naliczać składki i podatki na poczet brytyjskiego ubezpieczenia społecznego oraz krajowego programu emerytur.

Umowa

Przed wyjazdem dostaniesz komplet dokumentów, w tym kontrakt z bezpośrednim pracodawcą, Zatrudnienie odbywa się w oparciu o umowę o pracę brytyjską.

Z nami przed wyjazdem podpiszesz umowę o pośrednictwo pracy, w której jest wskazane:

 • jaką pracę rozpoczniesz
 • za jaką stawkę godzinową

Jesteśmy legalnie działającą Agencją Pośrednictwa pracy w związku z czym nie pobieramy opłat za udział w pośredniczeniu zatrudnienia.

Dojazd do Anglii

Przed wylotem dostaniesz od nas kompletny plan podróży z najbliższego Ci lotniska, wskażemy którym lotem najlepiej przylecieć oraz jakimi środkami komunikacji dotrzeć pod wskazany adres. Bilet kupujesz samodzielnie, ale pamiętaj, że przysługuje Ci zwrot kosztów podróży do 100 £.

Do Anglii najlepiej dotrzeć w weekend.

Praca na Cyprze

Sezon na Cyprze trwa od kwietnia do listopada, jesteś dyspozycyjny w tym okresie? Zaplanuj z nami wyjazd na słoneczny Cypr i zdobądź doświadczenie w pracy w czterogwiazdkowym hotelu oraz międzynarodowym zespole!

Cypr jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, w związku z tym do legalnego zatrudnienia potrzebujesz jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Umowa

Po zakończonym procesie rekrutacyjnym, Twój rekruter przedstawi Ci ofertę pracy jaką dostałeś od hotelu. Jeżeli zaakceptujesz ofertę. Umowa o pracę, którą podpiszesz to umowa cypryjska. Pamiętaj żeby najpóźniej drugiego dnia po przylocie udać się do managera hotelu celem podpisania umowy. Z nami przed wyjazdem podpiszesz umowę o pośrednictwo pracy, w której jest wskazane:

 • jaką pracę rozpoczniesz
 • jaka stawka miesięczna netto Ci przysługuje
 • jakie bonusy oraz warunki zatrudnienia oferuje hotel

Jesteśmy legalnie działającą Agencją Pośrednictwa pracy w związku z czym nie pobieramy opłat za udział w pośredniczeniu zatrudnienia.

Lot na Cypr

Dostałeś pracę na Cyprze? Gratulacje! Lotnisko, na które powinieneś przylecieć to Larnaka (Larnaca Airport), stamtąd odbierze Cię kierowca wysłany przez hotel. Kierowca będzie czekać na Ciebie przy wyjściu, z tabliczką z Twoim imieniem i nazwiskiem.

Przed rozpoczęciem pracy poprosimy Cię o przesłanie nam dowodu zakupu biletu- stanowi to dla hotelu potwierdzenie Twojego przyjazdu i pozwoli zorganizować transport z lotniska do pracodawcy.
Pracownikom, którzy przepracują cały kontrakt przysługuje zwrot kosztów przelotu do 250€ w dwie strony- na Cypr latają tanie linie, kwota oferowana przez hotel powinna pokryć koszty podróży wraz z bagażem rejestrowanym.

Ubezpieczenie

W trakcie zatrudnienia na Cyprze jesteś objęty podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym, oznacza to  że możesz na Cyprze bezpłatnie korzystać z opieki lekarskiej.

Wynagrodzenie

Za wykonaną pracę przysługuje Ci wynagrodzenie wypłacane w systemie miesięcznym. Na Cyprze wynagrodzenie pobiera się w czekach. Hotel pomoże otworzyć Ci konto w banku, gdzie bez prowizji będziesz mógł realizować czeki.

Bonus za każdy przepracowany miesiąc oraz zwrot kosztów przelotu zostaną Ci wypłacone na koniec kontraktu. W przypadku rezygnacji z pracy, przed upływem określonego terminu pracodawca ma prawo odmówić Ci wypłaty bonusów.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Pracodawca zapewnia Ci bezpłatne zakwaterowanie w pokoju, w części hotelu wydzielonej dla pracowników. Pokoje są jedno i dwuosobowe. Hotel dysponuje również domkami dla pracowników, które znajdują się 300 m od obiektu. Pokoje są wyposażone w lodówkę, ręczniki, pościel, klimatyzację. Pamiętaj żeby dbać o czystość w pokoju. 

Pracodawca oferuje również swoim pracownikom pełne, bezpłatne wyżywienie.